Kryptomeny zažívajú po celom svete svoj ošiaľ. Či u jednotlivcov, alebo veľkých investorov, počet kryptomien stále rastie a niekedy môže byť ťažké vybrať si tú najlepšiu investíciu s potenciálom. Investovanie do kryptomien je lákavou možnosťou a má svoje výhody aj nevýhody. Premýšľate aj vy o obchodovaní s kryptomenami? Tu je porovnanie investovania do nich s ETF fondmi.
Investovať v dnešnej dobe ide skutočne do všetkého. Najznámejšou a najtradičnejšou formou je investovanie do akcií. Svoje zastúpenie majú ale aj dlhopisy, nehnuteľnosti, komodity a ďalšie. Fenoménom dnešnej doby sú ale kryptomeny. Viete, ako jednoducho investovať do kryptomien aj bez znalostí?
Kryptomeny
Kryptomena je virtuálna mena, ktorá využíva kryptovanie/šifrovanie operácií ako Bitcoin, Etherum a ďalšie. Najznámejšie kryptomeny:
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
- Litecoin (LTC)
Vedeli ste, že kryptomien je už vyše 9 000?
Altcoiny
Ďalším označením, ktoré sa v rámci kryptomien používa sú altcoiny. Ide o alternatívne kryptomeny voči Bitcoinu. Tieto kryptomeny mohli vzniknúť iba zmenením vlastností bitcoinového blockchainu (kód blockchainu bitcoinu je verejne dostupný na internete) alebo vytvorením nového, rozdielneho blockchainu.
Medzi altcoiny, ktoré vznikli len zmenením bitcoinového blockchainu, patrí napríklad Litecoin alebo Dogecoin. Medzi altcoiny, ktoré majú vytvorený vlastný blockchain a nie sú na základe bitcoinového blockchainu, patrí Ethereum.
Token
Pod pojmom token sa rozumie reťazec písmen a čísel, ktorý síce nemusí obsahovať reálne dáta, ale odkazuje na ne. Token môže vyzerať napríklad takto:
947153d332beaf39dec6ebae8883bfb84eda47abccccbc2d61436d8d1e81584d
Výhody kryptomien
Kontrola
Kryptomeny nie sú kontrolované jedným ústredným orgánom ani autoritou, ktorá by ovplyvňovala menovú politiku, ako je tomu pri centrálnych bankách. Bitcoin a iné kryptomeny prichádzajú do obehu aj vďaka ťažiarom, ktorí na ich ťažbu používajú počítače.
Rýchlejšie platby
V porovnaní s bankovými prevodmi sú platby mnohokrát rýchlejšie a prijímateľ dostane zaplatené takmer okamžite po uskutočnení transakcie.
Nižšie poplatky
Poplatky sa môžu pohybovať v centoch bez ohľadu na to, či posielate platbu susedovi alebo na druhý koniec sveta.
Nevýhody kryptomien
Vysoká volatilita
Nie je nezvyčajné, že ich cena môže náhle stúpať, ale aj klesať. Pri kryptomenách je to normálne a treba s tým počítať. Mnohí tento druh investovania vidia skôr ako špekulovanie než príležitosť na rýchle zbohatnutie.
Hackeri
Kryptomenové burzy môžu byť terčom útoku hackerov.
Podľa odborníkov predstavujú kryptomeny ťažšiu tému na pochopenie, a preto nemusia byť pre bežných ľudí tak ľahko čitateľné ako sa na prvý pohľad môže zdať.
ETF fondy
ETF fondy (Exchange-Traded Fund) sú spravované fondy, ktoré pasívne kopírujú ceny akcií alebo indexov, ktoré obchodník s cennými papiermi na burze nakupuje. Ich hodnota sa odvíja od ceny podkladového aktíva, ktorým môže byť zlato, ropa, rôzne komodity alebo dlhopisy.
ETF sa delia na viaceré typy a najčastejšie sa rozdeľujú podľa toho, do akých aktív sa investuje. Môžete si vybrať z rôznych ETF fondov ako napríklad indexové, sektorové, komoditné, pákové či menové ETF fondy a iné.
Výhody ETF
- Nízke náklady
- Vysoká likvidita
- Široká diverzifikácia portfólia
- Daňové výhody
- Ziskovosť
Nevýhody ETF
- Kurzové riziko
- Príliš široká ponuka fondov
S ETF fondmi odporúčame obchodovať pri dlhodobom, pravidelnom investovaní. Na Slovensku je investovanie do ETF fondov mimoriadne obľúbené a to hlavne vďaka daňovým úľavám. Za istých podmienok sa zisk v investícii do ETF fondov totiž nezdaňuje.
Tip: Viete ako sa pustiť do investovania s ETF fondmi?
Čo je bitcoinový ETF?
Prvý koncept bitcoinového ETF sa objavil krátko po tom, čo si investori a makléri všimli, že ceny bitcoinov stúpajú a kryptomena sa stáva populárnejšou a že existuje príležitosť generovať výnosy z nákupu a predaja bitcoinov.
Bitcoin ETF je fond obchodovaný na burze, ktorý pozostáva z bitcoinov alebo aktív súvisiacich s cenou bitcoinu. Obchoduje sa s nimi na tradičnej burze. Teoreticky bitcoiny nakupuje spoločnosť a potom ich predáva a obchoduje s nimi na burze.
V súčasnosti sú podkladové aktíva v rámci Bitcoin ETF prepojené s Bitcoin futures kontraktmi. Futures kontrakt je štandardizovaný kontrakt, kde sa dve strany dohodnú na výmene určitého množstva aktív v konkrétny deň a za konkrétnu cenu. Bitcoin futures kontrakt je dohoda medzi dvoma stranami o výmene zmluvnej jednotky, teda bitcoinu, v tomto prípade je jedna zmluvná jednotka 5 BTC.
Bezpečnosť
Aj keď technicky nemáte kryptomenu vo svojej peňaženke, máte tzv. “bezpečnostné kľúče”, ktoré si musíte chrániť. Ak si zakúpite svoju kryptomenu prostredníctvom burzy, môžete si vybrať, či budete mať svoje kľúče uložené na tejto burze, ak túto službu ponúka.
Peňaženky a burzy však môžu byť “hacknuté” a kľúče ukradnuté. To znamená, že vaša kryptomena môže byť ukradnutá. Kľúče si môžete uložiť offline pomocou niekoľkých metód, ale žiadna z nich nie je 100% bezpečná alebo zaručená. Kľúče si môžete uložiť do „horúcej peňaženky“ (pripojenej k internetu) alebo „cold storage“ (offline metóda).
Tip: Vedeli ste, že za bezrizikovú investíciu sa všeobecne považuje investícia do dlhopisov? Pozrite sa na možnosti investície do slovenských korporátnych dlhopisov?
ETF sú lepšie pochopiteľné
ETF sú v celom investičnom svete oveľa lepšie zrozumiteľné ako kryptomeny. Aj keď sa digitálne mince a tokeny stávajú čoraz obľúbenejšími, stávajú sa aj zložitejšími. Takže ak máte záujem zapojiť sa len do investovania do digitálnych mien, ETF vám umožní zamerať sa na obchodovanie s aktívom, ktorému už rozumiete, namiesto toho, aby ste sa učili o blockchaine, ťažbe, decentralizovaných burzách, účtovných knihách, ukladaní kľúčov a kryptomene.
Odborníci odporúčajú hľadať fondy, ktoré nakupujú známe spoločnosti ako Microsoft, IBM, Visa alebo PayPal. Tieto spoločnosti majú v súčasnosti zahrnutý blockchain do svojich obchodných modelov.
Prečo je bitcoin taký populárny?
Minulý rok bol pre všetkých nadšencov kryptomien momentom pravdy. Na americkej burze spoločnosť ProShares, poskytovateľ špecializovaných produktov obchodovaných na burze, začala 19. októbra 2021 obchodovať s prvým obchodovaným ETF- Bitcoinom. Prečo sa teda teší takej obľube? Dôvodov je viacero.
Optimizmus
K nárastu pomohla aj určitá dávka optimizmu. Ten, kto kúpil bitcoin pred rokmi a nepredal, mohol svoj zisk zviacnásobiť. To však neznamená, že každý rok je kryptomenám naklonený. Kto mal akékoľvek pochybnosti o ich budúcnosti, predal. Tí, čo bitcoin majú dnes, sú už pravdepodobne imúnni voči pochybnostiam a veria v jeho budúcnosť.
Risk je zisk?
U mladých investorov investovanie nie je iba forma zhodnotenia svojich úspor, ale aj akási súťaž. Väčšina mladých ľudí má dnes tendenciu investovať do rizikových nástrojov a svoje výsledky s priateľmi a rodinnými príslušníkmi porovnávať.
FOMO efekt
FOMO efekt (Fear of Missing Out), teda strach z toho, že človek niečo zmešká, výrazne umožnil náhly vzostup ceny bitcoinu.
Na záver
Bitcoin ETF je fond obchodovaný na burze, ktorý sleduje cenu Bitcoinu buď prostredníctvom spotových trhov, derivátov alebo vlastníctva Bitcoinu. Môže ísť o riskantnú investíciu, preto je najlepšie poradiť sa pred kúpou s odborným poradcom.
Autorka: Dominika Blchová, SEO copywriterka