Futbal a financie kráčajú ruka v ruke

20. mája 2020 Ekonómia 1926 Views
Futbal a financie kráčajú ruka v ruke

Šport a ekonómia idú ruka v ruke. Jednoducho, vrcholový šport sa bez peňazí robiť nedá a tak to bolo, je a aj bude. Kto tvrdí opak, tak problematike zrejme nerozumie. Videli sme už neraz, ako príchod veľkého finančného kapitálu zmenil futbalovú históriu. Spomenúť môžeme Chelsea alebo Manchester City, prípadne Paríž Saint-Germain. Teraz sa vo veľkej miere hovorí anglickom klube Newcastle United. The Magpies možno budú mať čoskoro nového majiteľa, ktorý môže zmeniť absolútne všetko.

Majiteľ Newcastlu United Mike Ashley chce klub predať už niekoľko mesiacov. Jeho pozícia medzi fanúšikmi nie je závideniahodná, pretože je pod častou paľbou kritiky a priaznivci The Magpies mu skutočne neodpúšťajú nič. Fanúšikovia futbalu v anglickej Premier League sú naozaj oduševnení a keď sa ich klubu deje krivda, sú naozaj prísni. Newcastle momentálne nemá problémy s tým, že by zostúpil, patrí do najvyššej súťaže, ale ani zďaleka sa nedá hovoriť o tom, že by NUFC patrili medzi to najlepšie, čo anglický futbal ponúka. Na príklade tohto klubu sa pozrieme na to, ako môžu financie zmeniť profil klubu po všetkých stránkach. Ide o to, že nadnesene povedané, medzi absolútnu špičku sa môže vďaka ekonomickej sile zaradiť prakticky akékoľvek mužstvo na tomto svete.

Teraz sa všetko pre The Magpies môže zmeniť. Newcastle United chcú od Mikea Ashleyho kúpiť investori zo Saudskej Arábie, pričom noví majitelia majú mať majetok vo výške 260 miliárd libier. Dodajme, že Manchester City, ktorý je považovaný za jeden z najviac bohatých klubov na svete, má bohatých arabských majiteľov, ktorých majetok sa pohybuje na úrovni niečo nad 2,5 miliardy libier. Vidíte ten enormný rozdiel. Znamená to, že NUFC by mal prakticky nepredstaviteľnú ekonomickú silu a mohol by začať anglickú futbalovú revolúciu. Investori z Blízkeho východu investujú do športového odvetvia v uplynulých rokoch stále viac a viac, pričom z ekonomického pohľadu sa jedná o trend, ktorý by mal pokračovať aj v nasledujúcom období. 

Menšiu športovú revolúciu v Premier League spôsobili v posledných rokoch práve vyššie menovaný Manchester City s investormi z arabského sveta, pričom predtým prišiel ruský majiteľ Roman Abramovič, ktorý kúpil londýnsku Chelsea a urobil z The Blues jeden z TOP klubov nielen v Anglicku, ale aj celkovo na svete. Teraz to môže byť podobný scenár. Samozrejme, existujú pravidlá finančnej fair-play a rôzne regulácie, aby nikto nemal neobmedzený vplyv, ale prísun finančného kapitálu zo Saudskej Arábie môže The Magpies posunúť, čo sa ekonomického rozpoloženia týka, do absolútne nových úrovní. Noví majitelia sú skloňovaní aj v súvislosti s Manchestrom United, ktorý vlastnia Američania menom Glazerovci. V úvode tohto roka sa hovorilo aj o možnom predaji Chelsea, záujem mali investori z Česka a z Veľkej Británie. Pre vlastníkov je športový klub vec prestíže, hobby, pasia, ale v neposlednom rade firma, na ktorej sa dá veľmi rozumne zarobiť. 

Ak klub naozaj bude predaný, pravdepodobne prídu nové posily a kvalita NUFC pôjde nahor. To bude mať taktiež dopad na to, že z Newcastlu sa môže stať favorit, keď sa bavíme o naživo predpovediach na futbalové zápasy. Keď sa pozrieme na kurzy v Premier League, medzi favoritov dlhodobo patria Liverpool, Manchester City, Chelsea, Arsenal či Manchester United. Je veľmi pravdepodobné. že Newcastle, kde pôsobí aj slovenský reprezentačný brankár Martin Dúbravka, sa k ním pridá. Z toho, čo je zatiaľ známe, tak aj keby NUFC zmenil majiteľov, Dúbravka sa údajne o svoje miesto v zostave báť nemusí. Vedenie klubu má v neho dôveru, pretože dlhodobo podáva kvalitné výkony. V tejto sezóne Premier League má Dúbravka najvac zákrokov spomedzi všetkých brankárov v lige.

Aktuálne informácie hlásajú, že predaj Newcastlu United bude reálny už čoskoro, a teda v nasledujúcom ročníku môžeme mať v Premier League nového hegemóna, respektíve klub, ktorý bude bojovať o najvyššie priečky. Samotnej lige to ako ekonomickému produktu pomôže, pričom aj zaujímavosť tejto športovej ligy medzi ostatnými pôjde nahor, pretože o prvé miesto bude bojovať až osem klubov. To nie je nikde inde na svete. Uvidíme, aké mená prídu do Newcastlu United, ak sa skutočne predaj podarí, spomína sa viacero svetových mien futbalového sveta. Financie sú v športe, či sa to niekomu páči alebo nie, priam kľúčovou zložkou. Keď ich kluby majú, možnosti sú prakticky neobmedzené, bez nich je zas na druhej strane takmer nemožné rozmýšľať vo veľkom a plánovať veci v dlhodobejšom horizonte. 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles