Vziať si pôžičku je v dnešnej dobe úplne bežnou záležitosťou. Požičiavame si na bývanie, zariadenie, ale aj dovolenky či darčeky. No ako so všetkým, tak aj v prípade spotrebných úverov by ste mali byť opatrní. Čo všetko by ste si pri výbere mali všímať, aby ste sa v budúcnosti vyhli problémom?
Na pomoc si vyberte kalkulačku
Ponúk na najvýhodnejšie pôžičky je mnoho, no nie každej sa oplatí upísať. Či už si vyberáte pôžičku od banky alebo nebankovej spoločnosti, mali by ste zacieliť svoju pozornosť na viaceré údaje. V prvom rade je to výška úrokovej sadzby. Zvyčajne je uvádzaná ako ročná s označením p.a. Niektoré spoločnosti však neuvádzajú výšku úrokovej sadzby, ale náklady na pôžičku vo fixnej čiastke. Všetko si radšej vždy poriadne prepočítajte, pretože rôzne ponuky môžu byť výhodné len naoko.
Čo si vyžiadať ešte pred podpisom zmluvy?
Skôr ako zmluvu podpíšete, vyžiadajte si splátkový kalendár. Vopred by ste mali poznať aj všetky poplatky, teda spracovateľský poplatok, poplatok za predčasné splatenie či v prípade problémov upomienky. Ak banka vyžaduje poistenie, nezabudnite tiež od nej žiadať výšku mesačnej platby, Nie je na škodu, ak si zistíte, či vás nevyjde výhodnejšie, ak si úver poistíte sami.
A čo online pôžičky?
Ak potrebujete získať pôžičku rýchlo, možnosťou je poobzerať sa na internete. Mnohé spoločnosti v súčasnosti ponúkajú online pôžičky, ktoré vybavíte cez internet. Stačí len vyplniť formulár. Na takom istom princípe fungujú aj SMS pôžičky. Tento typ je obľúbený najmä u dlhodobo nezamestnaných alebo študentov. Pri online pôžičkách však nie je možné ručiť zmenkami tak, ako pri klasických pôžičkách, či už v bankách alebo nebankových spoločnostiach.
Foto: Bigstockphoto