Banky môžu niekedy život aj úľahčovať. Poznáte tieto bankové zlepšováky?

20. októbra 2016 Ekonómia 13497 Views
Banky môžu niekedy život aj úľahčovať. Poznáte tieto bankové zlepšováky?

Svet smartfónov, jednoduchej dostupnosti k rýchlemu internetu a najmä veľká konkurencia a tlak klientov prinášajú plody technologických zlepšovákov aj v bankovom sektore. Jednotlivé inštitúcie sa predbiehajú v tom, akými inováciami pritiahnuť nových, ale najmä uľahčiť život aj tým existujúcim klientom. Pozreli sme sa na niektoré z nich.

1. Mobilný internet banking a Viamo

Mobilné bankovníctvo má tú výhodu, že ho môžete mať stále so sebou. Vďaka tomu si viete kedykoľvek skontrolovať stav účtu, správy od banky, pohyby na účte a v neposlednom rade viete operatívne vybaviť akúkoľvek platbu bez toho, aby ste museli zapínať počítač.

Mobilné aplikácie bánk sľubujú maximálnu bezpečnosť a na prihlasovanie vám väčšinou stačí PIN, SMS kód alebo vaše klientské číslo a heslo. Dôležité je nosiť tieto veci v hlave a nie zastrčené na papierikoch v peňaženke – vtedy všetky bezpečnostné opatrenia v prípade krádeže strácajú zmysel.

Osobitnou kapitolou je Viamo, cez ktoré viete poslať peniaze známemu či dokonca už aj obchodníkovi, u ktorého nakupujete. Na posielanie priateľom vám stačí poznať ich telefónne číslo – platbu od vás môžu prijať, aj keď službu Viamo nepoužívajú. U obchodníka takto zaplatíte napríklad načítaním QR kódu, ktorý má u seba buď vytlačený v predajni, alebo uvedený v e-shope.

2. Otvorenie účtu online

Do banky už dnes nemusíte chodiť ani kvôli tomu, aby ste si v nej otvorili účet. Špecialistami na tento spôsob sú internetové banky, no nezaostávajú ani niektoré kamenné. Otvorenie účtu online je jednoduchý nástroj, ktorý vám rozhodne šetrí čas. Stačí vám k tomu len váš občiansky preukaz, prípadne mobilný telefón kvôli overeniu bezpečnosti.

Vyplnenie online žiadosti vám zaberie len pár minút, no nezabudnite si preštudovať zmluvné podmienky – v pohodlí domova na to máte vytvorené oveľa lepšie podmienky ako za stolom pracovníka banky. Zmluvu na podpis vám buď banka pošle domov kuriérom, alebo vám dá možnosť prísť ju podpísať na pobočku. Môže vám ju tiež zaslať elektronicky, pričom ju podpíšete elektronickým podpisom.

3. Bezkontaktné platby či platba mobilom

Bezkontaktné platby síce nie sú žiadna novinka, no mnoho ľudí má z nich stále strach.Ide pritom o veľmi rýchly spôsob, ako sa vyrovnať za tovar a služby s obchodníkmi. Navyše Slovensko patrí medzi progresívne krajiny v tejto oblasti. Kvôli bezpečnosti sú tieto platby limitované – bez potreby zadávania PINu môžete zaplatiť účet v maximálnej hodnote 20 eur, pri vyššej položke vás terminál vyzve na zadanie PIN kódu. Mnohí obchodníci o platbe vyššej sumy ako 20€ cez bezkontaktnú platbu nevie a nútia vás vykonať “kontaktnú” platbu. Denný limit je navyše nastavený na 60 eur, potom už bezkontaktne zaplatiť nemôžete.

Platba mobilom tiež nie je nič nové na trhu bankových technologických noviniek. S touto službou už nemusíte pri sebe nosiť peňaženku, no využívať ju môžete jedine pokiaľ má váš smartfón zabudovanú technológiu NFC, ktorá je certifikovaná na platby. Funguje to podobne ako bezkontaktná platba – do 20 eur ani nemusíte zadávať PIN kód.

 

Foto: Bigstockphoto.com


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles