Spoločnosť TalentSmart testovala viac ako milión ľudí a zistila, že na horných priečkach úspešnosti sú jedinci, ktorí majú vysokú emočnú inteligenciu. Jej charakteristickým znakom je zručnosť sebakontroly, ktorá rozpútava masívnu produktivitu tým, že udržuje našu pozornosť na tej správnej trati. Pokiaľ si teda plánujete napríklad založiť živnosť a uspieť, mali by ste sledovať aj túto stránku svojej osobnosti. Žiaľ, sebaovládanie je náročná zručnosť, a preto patrí medzi prednosti nízkeho percenta populácie. Ak neovládate samých seba, nemôžete byť úspešný. Čo máte z toho, že spravíte dva kroky vpred, keď vzápätí urobíte štyri vzad? V nasledujúcich riadkoch Vám ponúkneme niekoľko rád, vďaka ktorým sa sebakontrole naučíte o niečo ľahšie. Po ich zavedení do práxe sa stanete produktívnejší, a teda aj úspešnejší.
Vedieť si odpustiť
Pri pokuse o úspech sa môžete ocitnúť v akomsi začarovanom kruhu, kedy kontrolujete samého seba a následne cítite nenávisť k bežným pokusom o sebaovládanie. Ak sa Vám aj niečo hneď nepodarí, nehnevajte sa na seba a odpustite si svoje malé prešľapy. Presuňte svoju pozornosť na to, čo sa chystáte urobiť. Emocionálne inteligentní ľudia vedia, že úspech spočíva v schopnosti postaviť sa tvárou v tvár zlyhaniu. Každý náš čin so sebou prináša určité riziko, no dôležité je iba to, aby ste si neprestali veriť. Pokiaľ sa zaoberáte minulými činmi, bránia Vám v pohybe vpred.
Naučiť sa odmietnuť
Ak nedokáže povedať „nie“, veľmi rýchlo sa ocitnete v stresovej situácii, postihne Vás syndróm vyhorenia, ba dokonca aj depresie. Schopnosť zaujať jasne odmietavý postoj patrí medzi skutočne významné aspekty sebaovládania. Hoci je „nie“ silné slovo, nemali by ste mať z neho strach. Keď je čas použiť ho, tak emočne inteligentní ľudia ho aj použijú. Netreba chodiť okolo horúcej kaše a skrývať sa za frázami ako „nie som si istý“ alebo „nemyslím si“. Vedieť povedať „nie“ je záväzok cti, ktorý Vás uchráni pred ďalšími negatívnymi dopadmi. Chce Vám zamestnávateľ prideliť nový projekt, no Vy sa chcete od neho oslobodiť a založiť s.r.o.? Povedzte mu to a nebojte sa vykročiť vlastnou cestou.
Nehľadať dokonalosť
Emocionálne inteligentní ľudia si nestavili za svoj cieľ hľadanie dokonalosti, lebo vedia, že neexistuje. Ľudské bytosti nie sú stroje, a preto im je robenie chýb prirodzené. Pokiaľ sa stane dokonalosť Vaším hlavným cieľom, budete často cítiť, že ste zlyhali. To Vás privedie k tomu, aby ste sa vzdali až príliš rýchlo, prípadne to zníži Vaše úsilie. Nakoniec to skončí tak, že budete nariekať nad tým, čo sa Vám nepodarilo dosiahnuť a čo ste mali urobiť inak. Zabudnete na nadšenie s pokroku, ale i na to, čo ste už dosiahli a vo svojej budúcnosti ešte dosiahnete. Nikdy si tiež neklaďte otázku typu „čo keby?“. Je totiž pre sebaovládanie mimoriadne nebezpečná. Veci sa môžu vyvíjať miliónmi smerov a čím viac času strávite špekuláciami, tým menej zostane na prijímanie opatrení a produktivitu. Prirodzene, plánovanie je potrebné a strategicky účinné, musíte sa však naučiť rozoznávať obavy, ktoré Vás brzdia, od produktívneho myslenia.
Zostať pozitívnym
Pozitívne myšlienky dosiahnete aj tak, že svoju pozornosť zameriate na odmeny, ktoré za svoje úsilie dosiahnete. Keď sa Vám darí a veci idú dobre, sebaovládanie je pomerne jednoduché. Iné je to však, keď sa niečo pokazí. Odrazu Vás zaplavia negatívne myšlienky. Vtedy je dobré, keď identifikujete jednu pozitívnu vec, ktorá sa Vám v poslednom čase stala, a to bez ohľadu na to, aká výrazná bola. Pokiaľ Vás nič nenapadá, zabudnite na minulosť a sústreďte sa na budúcnosť. Stanovte si nové ciele, ktoré naplnia Vaše vnútro pozitívnymi pocitmi. Pointou je, aby ste mali po ruke vždy niečo veselé a motivujúce, keby sa náhodou začali Vaše myšlienky uberať zlým smerom. Pri dosahovaní úspechu nesmiete totiž stratiť iskru a osobné kúzlo.
V pokoji sa najesť a dobre vyspať
Áno, založenie živnosti a veci s tým súvisiace môžu byť viac ako stresujúce. Ak však Váš mozog nemá dostatok energie, je pravdepodobné, že podľahnete deštrukčným impulzom. Dobre si strážte svoj čas určený na jedlo, ktoré nekonzumujte ho hltavo, naučte sa ho vychutnávať. Do svojho jedálnička zaraďte viac ovocia a zeleniny, no vynechať by ste nemali ani mäso. Úspech v práci a zdravý životný štýl idú ruka v ruke. Pokojný a dostatočný spánok je tiež na nezaplatenie. Mozog sa počas neho dobíja, takže sa prebudíte s čistou hlavou. Problémy, ktoré nemali včera riešenie, sa môžu zdať dnes o niečo priehľadnejšie. Nedostatok spánku zvyšuje hladinu stresového hormónu, ktorý je najvýraznejším zabijakom produktivity. Venujte sa tiež nejakému športu, doprajte si prechádzky v prírode, meditujte a udržujte priateľské vzťahy s ľuďmi, ktorí Vás môžu posunúť ďalej a ponúknuť nové pohľady.
Občas je náročné milovať samého seba a nájsť ten správny smer, no sme presvedčení, že Vy to zvládnete. Hlavu hore a smelo do toho!
Foto: © [endostock] / Dollar Photo Club