Drevo má osobitú atmosféru, a preto tvorí väčšinu zariadenia našich obydlí. A to ako interiérov, tak aj exteriérov. Staviame z neho záhradné chatky a domčeky, je z neho vyrobený nábytok a často ho pokladáme aj na steny. Nasledujúci článok sa bude týkať práve montáži dreveného obkladu, a to tatranského profilu.
Dbajte na rovné steny a profil aklimatizujte
Pred tým, než si budeme užívať krásu drevenej steny, musíme vynaložiť istú prácu. V prípade tatranského profilu to ale nebude až tak náročné. Dôležité je, aby všetky steny boli rovné a boli dostatočne suché. Potom si kúpiť kvalitný tatranský profil a pred pokládkou na stenu ho nechať aklimatizovať v priestore aspoň na jeden deň. A to z dôvodu, aby sa vlhkosť dreva prispôsobila vlhkosti daného priestoru.
Podkladová konštrukcia
Krokom číslo jedna pri montáži profilu na stenu je príprava podkladovej konštrukcie. Tú tvoria drevené hranoly, ktoré musíme na stenu namontovať po jej obvode a následne aj do stredu steny. Približne každých 60 cm vodorovne by sa mal nachádzať jeden drevený hranol. A to z dôvodu fixácie jednotlivých dosiek o podkladovú konštrukciu.
Jednoduché kladenie cez pero a drážku
Ak máme pripravený základ, môže sa začať s pokladaním profilu. Najdôležitejšie zo všetkého je správne položiť prvú dosku, od ktorej sa bude odvíjať celá ďalšia práca. Preto si dajte záležať, aby ste ju na konštrukciu pripevnili naozaj rovno. Následne sa tatranský profil perodrážka kladie práve cez pero a drážku, čo urýchľuje celú pokládku. Jednotlivé dosky sa fixujú – použiť môžete špeciálne pliešky, klinčeky alebo skrutky. Zatiaľ čo pliešky a klinčeky (ak ich nabíjate do pera), nie je na výslednom obklade vidno, skrutky áno. Preto preferujte prvé dve spomenuté pomôcky.
Po obložení celej steny by sa do rohov mali aplikovať lišty a obklad sa natrieť ochranným lakom.