Na numizmatiku môže človek pozerať dvomi spôsobmi. Môžeme ju brať ako pomocnú historickú vedu, ale mnoho ľudí pozná numizmatiku ako zberateľské hobby. Keď už niečo zbierame, môžeme začať rozmýšľať aj nad hodnotou týchto vecí. A tu sa otvára otázka investície. Môžeme teda numizmatiku považovať za dobrú investičnú možnosť?
Numizmatika ako veda
Numizmatika je historická veda, ktorá skúma mince, bankovky a ostatné druhy platidiel. Patrí k nej aj starostlivosť o platidlá, mince, medaily a plakety. Z numizmatiky sa neskôr odčlenila notafília ako samostatný odbor. Špecializuje sa výlučne na bankovky a papierové platidlá. Úlohou numizmatiky je študovať dejiny mincí, platidiel, ale aj cien.
Numizmatika ako hobby
Numizmatika nemusí byť len veda. Môže sa stať aj celoživotnou vášňou. Jej čaro a tajomstvo láka stále mnoho nadšených zberateľov. Mnohí numizmatici ju povýšili na svoju najväčšiu životnú záľubu. Zbierajú hlavne mince, ktoré boli v obehu. Ale aj také, ktoré boli určené do obehu, no nedostali sa tam.
Obľúbeným zberateľským predmetom sú aj chybné mince, ktoré majú chybu priamo z výroby. V poslednom čase sa tlačí do popredia zbieranie pamätných mincí, ktoré sú vyrobené zo vzácnych kovov, ako je napríklad zlato, striebro, platina alebo paládium.
Zberateľské potreby
Numizmatika si vyžaduje rozličné zberateľské potreby. Slúžia na to, aby bola zbierka chránená, prakticky a prehľadne uložená a aby sa zachovala pre budúce generácie. Zberatelia mincí najčastejšie potrebujú albumy na mince. Vďaka nim majú svoje kolekcie vždy spoľahlivo uskladnené v pevnom obale.
Numizmatika ako investícia
V čase zvýšenej nestability na trhoch môžeme sledovať odklon od tradičných investícií, ako sú napríklad akcie, k investíciám alternatívnym. Medzi nimi hrajú hlavnú úlohu najmä drahé kovy, ale aj napríklad klasické automobily.
Tip: Poznáte ďalšie alternatívne možnosti investícií – napríklad investovanie do vlastnej autoumyvárne?
Nákup mincí je tak trochu iný spôsob alternatívneho investovania ako bežné investovanie do akcií, devíz alebo indexu. Numizmatika poskytuje možnosť investovania s minimálnym rizikom. V dnešnej dobe je mnoho akciových trhov nadhodnotených s rizikom korekcie a jedným zo spôsobov ako udržať hodnotu svojho majetku je práve investícia do alternatív.
Dôležitým faktorom investícií do mincí je tiež stabilita trhu s nimi. Mince nevyžadujú žiadne extra špeciálne uskladnenie, väčší priestor a ich likvidita je extrémne rýchla z dôvodu obrovského celosvetového záujmu zberateľov. Investíciou do numizmatiky je možné získať nielen zaujímavé hobby, ale aj možnosť svoje prostriedky zhodnotiť.
Do čoho je možné v numizmatike investovať?
- Investičné mince – mince vyrazené zo vzácneho kovu, najčastejšie zo zlata alebo striebra, ktoré majú danú nominálnu hodnotu, ale nepoužívajú sa na bežné platenie. Môžu mať hmotnosť od niekoľkých gramov až po niekoľko kilogramov.
- Historické mince – skutočné historické platidlo. Taká minca môže byť stará tisíc rokov alebo len niekoľko desaťročí. Môže byť vyrazená zo zlata, striebra i základných kovov.
- Medaily – môžu byť novodobé aj historické. Podobajú sa minciam, sú razené zo vzácnych i základných kovov, ale nemajú nominálnu hodnotu. Vydávajú sa obvykle k výročiam, významným udalostiam a pod.
Investičné mince
Do zlata a striebra je možné investovať nielen prostredníctvom ETF, ale aj cez investičné či zberateľské mince.
Zaujímavosť: Je investovanie do ETF fondov bezpečné?
Výhoda investičných mincí spočíva najmä v tom, že sa ich numizmatická hodnota príliš nelíši od burzovej hodnoty kovu a je možné ich ľahko a rýchlo kúpiť aj predať. Investičné mince sú navyše malé a dajú sa dobre skladovať a v prípade nákupu väčšieho množstva ich možno predávať postupne. Ich nákupom sa teda nestávame zberateľom, ale predovšetkým investorom.
Čo tvorí cenu investičnej mince?
- hmotnosť mince
- obsah zlata/striebra v minci
- aktuálna cena kovu
- DPH
- ďalšie faktory (mincovňa, motív, náklad, stav, ročník, dopyt)
Nákup investičných mincí
Investičné mince sa odporúča nakupovať u overených predajcov. Cena mincí bude práve kvôli ich závislosti na cene kovu medzi predajcami veľmi podobná. Pokiaľ nájdeme mince za výrazne nižšiu cenu, mali by sme byť obozretní. Je tu veľká pravdepodobnosť podvodu.
V prípade zlatých mincí je ich nákup výhodnejší v tom, že na rozdiel od medailí alebo strieborných mincí sú oslobodené od DPH.
Pokiaľ mince kúpime, mali by sme ich uschovať na bezpečnom a suchom mieste. S mincami zaobchádzame vždy opatrne, a pokiaľ sú umiestnené v kapsule alebo tube, nevyberáme ich.
Historické mince
Na rozdiel od investičných mincí treba povedať, že s historickými mincami je to už o niečo zložitejšie. V ich hodnote sa okrem ceny kovu výraznejšie odráža aj vzácnosť, zachovalosť, vek aj dopyt medzi zberateľmi. Hodnota mince teda môže značne presahovať cenu samotného kovu.
Zachovalosť
Historické mince môžu mať rôznu kvalitu. Tá sa medzi numizmatikmi udáva v šesťbodovej škále. Najlepšia zachovalosť označuje mincu v razobnom lesku, ktorá nebola nikdy v obehu a je dokonale zachovaná bez akýchkoľvek vád. Mince v horších stavoch zachovalosti majú niektoré vady, ako sú škrabance, hrdza a pod.
Chyby na minciach
Niekedy zdanlivé poškodenie mince nemusí byť nutne vada. Napríklad patina, ktorá prirodzene na minciach vzniká, ju robí pre niektorých zberateľov atraktívnejšou a môže jej hodnotu naopak zvýšiť.
Na zlatých minciach sa napríklad môžeme stretnúť s tzv. zlatou hrdzou, ktorá nemusí byť vždy vnímaná ako vada a pre zberateľov je to naopak dôkaz, že sa jedná o skutočnú historickú mincu.
Medzi nežiaduce chyby patria na prvý pohľad zrejmé vady, ako výrazné ryhy a poškodené hrany. Niektoré mince môžu tiež niesť známky rôznych zásahov a úprav. Medené mince majú často na sebe zelený povlak, tzv. medenku, ktorá je nežiaduca.
Vzácnosť
Vzácnosť mince udáva nielen počet vyrazených kusov, ale aj jej reálny výskyt alebo ako často na takú mincu medzi zberateľmi narazíme. V otázke vzácnosti si je numizmatika a filatelia veľmi podobná. Pokiaľ je minca alebo známka vzácna a navyše je po nej veľký dopyt, jej cenu to zvyšuje.
Ako sa teda rozhodnúť pri investovaní do numizmatiky?
Pokiaľ sa považujete za začiatočníka, nemáte odborné znalosti a chcete s numizmatikou začať, je vhodným štartom nákup investičných mincí. Jednotlivé kusy mincí sa dajú zaobstarať už od niekoľko desiatok eur. Horná hranica je prakticky neobmedzená a pokiaľ chcete investovať väčšiu čiastku, jednoducho kúpite zodpovedajúce množstvo investičných mincí.
Ak numizmatike rozumiete alebo túžite po zaujímavejšej investícii, historické mince môžu byť dobrou voľbou. U nich je zberateľská hodnota a investičný potenciál o niečo zaujímavejší. Pri nákupe je tu však celý rad ďalších faktorov, ktoré treba brať do úvahy. Ak numizmatike sami nerozumiete, nemusí to byť prekážka v investovaní do historických mincí. Pred nákupom by ste sa však mali poradiť so skúseným odborníkom.
Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Michal Horváth, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov