Bitcoin alebo akcie: Do čoho investovať?

31. októbra 2023 zaujímavosti 303 Views
Bitcoin alebo akcie: Do čoho investovať?

Vplyv kryptomeny na tradičné investície: Rozhodujete sa medzi Bitcoinom a akciami?

Investovanie sa dlhé roky nieslo najmä na vlne akcií, posledné roky však výrazným spôsobom zamiešali karty najmä kryptomeny. Ich popularita nepretržite narastá, a tak sa odpoveď na otázku kam investovať peniaze trochu skomplikovala. Okrem tradičných akcií a kryptomien sú totiž v hre aj investície do nehnuteľností. Do čoho teda investovať a ako kryptomeny ovplyvňujú tradičné investovanie?

Trh investícií sa neustále mení. Niektoré investičné príležitosti zanikajú, iné zas vznikajú, vďaka čomu ho môžeme označiť za pomerne dynamický organizmus. Ako investor sa v rámci neho musíte vedieť orientovať, musíte poznať výhody i nevýhody jednotlivých foriem investovania a vybrať si tú, ktorá je vám bude najviac vyhovovať.

Neexistuje totiž investícia, ktorá by bola dobrá alebo zlá. Rozhodujúce je len to, či dokáže alebo nedokáže naplniť vaše očakávania. Ako teda na to? Čím sú špecifické akcie, kryptomeny či investície do nehnuteľností a kam investovať peniaze tak, aby ste ich zhodnotili podľa svojich predstáv?

Kryptomeny a ich rast

Kryptomeny, ako napr. Bitcoin, ktorý bol vytvorený ako digitálna alternatíva k tradičným menám, sa stali zaujímavým investičným aktívom. Ich hodnota od začiatku existencie významne rastie, čo láka pozornosť mnohých investorov. Kryptomeny totiž priniesli nový prístup k investovaniu a niektoré z nich, napr. už spomínaný Bitcoin, majú potenciál prinášať investorom vysoké zisky v krátkom časovom období. Rizikom sú však straty, ktoré sa v rámci investovania do kryptomien stávajú bežnou praxou. Ide totiž o vysoko rizikové aktívum so silnou volatilitou, preto sa odporúča investovať doň len peniaze, o ktoré si môžete dovoliť prísť.

Investície do akcií

Investície do akcií predstavujú tradičný spôsob budovania investičného portfólia, pričom sú zároveň považované za jeho základ. Ide o cenné papiere, ktoré predstavujú podiel v konkrétnej spoločnosti, pričom ich rast, resp. pokles ich hodnoty, priamo závisí od vývoja danej spoločnosti. Prinášať môžu zisk vo forme dividend či v podobe rastu hodnoty akcií, a hoci sú v porovnaní s kryptomenami považované za stabilnejšie, stále ide o aktívum s relatívne vysokou volatilitou.

Investície do nehnuteľností

Jednou z možností, do čoho investovať, sú aj investície do nehnuteľností, ktoré sú považované za tradičnú formu investovania. Nehnuteľnosti majú totiž reálnu hodnotu a vďaka tomu, že väčšina z nich slúži najmä na samotné bývanie, môžu byť zdrojom relatívne vysokého pravidelného príjmu. Investície do nehnuteľností sú považované za tradičnú formu investovania s nízkym rizikom, a to aj napriek tomu, že momentálny vývoj realitného trhu sa vzhľadom na zvyšujúce sa úroky hypoték a vysoké ceny nehnuteľností mierne spomalil.

Každá z uvedených foriem investovania má svoje výhody a nevýhody, rozhodnutie do čoho investovať je však výhradne na vás. Racionálne preto zvážte riziká a ujasnite si, čo od investície očakávate, a až následne vyberte možnosť, ktorá vám bude vyhovovať.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles