Štart podnikania – 5 výhod a nevýhod založenia s.r.o.

1. júla 2023 Podnikanie 689 Views
Štart podnikania – 5 výhod a nevýhod založenia s.r.o.

Nenechajte sa zneistiť pred štartom do podnikania tvrdením, že eseročka nie je pre vás pravým riešením. Založenie eseročky je pre veľa podnikateľov oveľa výhodnejšie ako živnosť. Na prvý pohľad vyzerá proces založenie s.r.o. komplikovaný, ale aj proces zakladania sa dá zvládnuť bez problémov. Následne môžete využívať všetky plusy podnikania ako eseročka. Aké sú výhody a nevýhody tejto formy podnikania?

Výhody podnikania ako eseročka

1. Prestíž a imidž

Ani ten najlepší živnostník nemá v očiach obchodných partnerov takú silu ako podnikateľ vlastniaci eseročku. Založenie s.r.o. vám prinesie prestíž a širšie možnosti.

2. Nižšie riziko

S podnikaním sa vždy spája istá miera rizika. Niektoré unáhlené kroky či nesplatené faktúry môžu viesť ku krachu. Ako majiteľ eseročky za záväzky spoločnosti neručíte vlastným majetkom.

3. Nižšie daňové zaťaženie

Ako eseročka máte širšie možnosti vo vedení účtovníctva a znížení daňového zaťaženia. Všetky náklady sa dajú lepšie optimalizovať.

4. Nižšie odvodové zaťaženie

Ako živnostník sa po prvom daňovom priznaní nevyhnete plateniu odvodov do sociálnej poisťovne. V prípade eseročky platíte len zdravotné poistenie.

5. Rýchlosť podnikania

Ak sa rozhodnete pre kúpu už založenej ready made s.r.o. môžete začať podnikať ihneď po podpise zmluvy.

Nevýhody podnikania ako eseročka

1. Náklady na založenie

Náklady na založenie s.r.o. sú vyššie ako u živnosti. Živnosť je možné založiť bezplatne, ak budete podnikať len v rámci voľných predmetov podnikania a žiadosť podáte online. Online žiadosť o zápis do obchodného registra stojí 150 €.

2. Dlhšie klasické založenie

Počas klasického založenia s.r.o. začnete podnikať až približne po 3 týždňoch. Proces sa nedá urýchliť ani vtedy, keď využijete služieb firiem, ktoré eseročky zakladajú.

3. Nutnosť podvojného účtovníctva

Na jednej strane je podvojné účtovníctvo výhoda vďaka optimalizácii. Na druhej strane sa s vedením podvojného účtovníctva spája vyššia miera administratívy a nutnosť platiť účtovníka.

4. Komplikovanejšie ukončenie podnikania

Živnosť môžete ukončiť zo dňa na deň. Pri podnikaní ako eseročka môže úplné ukončenie podnikania trvať niekoľko mesiacov. Najčastejšie ide o úplnú likvidáciu spoločnosti.

5. Daňové licencie

Ak sa rozhodnete, že vaša spoločnosť bude platcom DPH, budete musieť uhradiť dodatočné poplatky za daňovú licenciu.

 

 

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles