Starostlivosť o drevený nábytok sa oplatí. Stačí vedieť, ako na to a budete mať doma luxusné kúsky

12. augusta 2021 zaujímavosti 935 Views
Starostlivosť o drevený nábytok sa oplatí. Stačí vedieť, ako na to a budete mať doma luxusné kúsky

Pravé masívne drevo je zrejme ideálny materiál nielen pre vnútorný, ale aj pre vonkajší nábytok. V jeho neprospech hrá iba vyššia nákupná cena. To ale vyrovnajú desiatky pozitívnych vecí . Navyše stačí málo a váš drevený nábytok bude stále vyzerať luxusne.

Starostlivosť o drevo nie je náročná, ale nesmiete ju podceniť. Nábytok z masívu je treba pravidelne ošetrovať. Nezaberie to veľa času a výsledkom je skvelý vzhľad a dlhoročná životnosť. Pravidelnou starostlivosťou docielite najmä to ,že bude povrch nábytku viac odolný a v prípade znečistenia sa ľahšie očistí. Naviac má nábytok z masívu ďalšie užitočné vlastnosti – jednou z nich je napríklad schopnosť čiastočne odpudzovať prach. Je tiež veľmi stabilný a pohodlný.

Masívny nábytok

Nový, ešte nepoužívaný nábytok, sa odporúča hĺbkovo ošetriť proti plesniam a drevokaznému hmyzu. Následne je potrebné drevo napustiť špeciálnym olejom. Veľakrát je nábytok už ošetrený priamo predajcom alebo výrobcom. Masívne drevo je odolný materiál, napriek tomu si zaslúži podporiť ochrannými prípravkami a olejmi, aby nebol natoľko namáhaný a čo najviac sa tak predĺžila životnosť masívneho dreva. Podporia ho predovšetkým vyživujúce oleje na prírodnej báze.

Priebežné čistenie

Na pravidelné ošetrovanie masívneho dreva sa rozhodne nevypláca zabúdať. V ideálnom prípade nábytok priebežne kontrolujte. Aspoň raz týždenne ho pretrite handričkou a voskovým prípravkom na drevo. Ak sa vám na nábytok niečo rozleje či sa inak zašpiní, ihneď ho utrite, prípadne umyte. Pri väčšom a dlhodobom znečistení môžete použiť aj rôzne brúsne hubky, ktoré dokážu jemne odstrániť nečistoty. Následne je dobré naniesť na nábytok špeciálny olej. Na odreniny a drobné poškodenia bohato postačí moridlo.

Starostlivé ošetrenie raz ročne

Masívne drevo je prírodný materiál, ktorý neustále pracuje a reaguje aj na vlhko, potrebuje preto aspoň raz ročne ošetriť, aby nedochádzalo k poškodeniu jeho povrchu. Pri údržbe masívneho nábytku je vhodné olej aplikovať v niekoľkých vrstvách. Pred samotným napúšťaním olejom je však nutné povrch nábytku očistiť od prachu. Olej je potrebné nechať dôkladne zaschnúť a prebytočný olej je vždy dobré zotrieť handričkou. Čím častejšie sa povrch masívneho dreva ošetruje, tým je ďalšie ošetrovanie ľahšie. Než sa pustíte do práce, overte si, či sa jedná o lakovaný alebo nelakovaný povrch.

Na nelakované drevo sa používajú prírodné oleje zaisťujúce výživu dreva, zatiaľ čo na drevo lakované sa môžu použiť aj rozlešťujúce prípravky, ktoré dodajú nový lesk každému nábytku. Starostlivosť o masívny nábytok nie je zložitá a nezaberie veľa času, a tak nie je problém s jej pravidelným vykonávaním. Na zimu je potom nutné nábytok schovať pod strechu. Z masívneho nábytku sa potom budete tešiť mnoho rokov. Práve dlhá životnosť je jedným z faktorov, ktorým masívny nábytok prekonáva nábytok zhotovený z ostatných materiálov, ako je drevotrieska, laminát alebo plast.

Nábytok z exotického dreva

Záhradný nábytok z tvrdého exotického dreva (ako je napríklad eukalyptus, palisander, mahagón alebo veľmi obľúbený teak) má na rozdiel od nábytku zo smreku alebo borovice výrazne odlišné nároky na povrchovú úpravu a následnú údržbu. Zatiaľ čo u bežného tuzemského ihličnatého dreva (smrek, borovica) používame impregnácia a následne potom farebne tónované lazúry rôznych odtieňov (pínie, mahagón, teak, smrekovec, palisander a iné), ktoré v niekoľkých vrstvách na nábytok nanášame, u tvrdého exotického dreva je situácia výrazne odlišná.

Špeciálne ošetrenia

Nábytok z exotických drevín je väčšinou predávaný bez povrchovej úpravy, časom teda stráca farbu. Ak chcete, aby bolo drevo stále rovnako farebné, je potrebné ho pred prvým použitím ošetriť špeciálnym náterom (moridlom, impregnačným olejom na daný typ dreva). Impregnačný náter sa odporúča vykonávať trikrát ročne – na jar, počas leta a na jeseň pred uskladnením nábytku. Použiť musíte špeciálny impregnačný olej na tvrdé exotické drevá, ktoré sa vďaka svojmu zloženiu bezpečne vsiaknu aj do týchto extrémne tvrdých druhov dreva, chráni jeho štruktúru pred nasiaknutím vody a udrží tak veľmi dlho jeho pôvodnú prírodnú farbu.

Správny impregnačný olej sa vpije hlboko do dreva a nevytvára žiadnu nadbytočnú vrstvu na jeho samotnom povrchu, ako sa to stáva u bežného mäkkého dreva. Dbajte vždy na to, aby bol olej rovnomerne nanášaný v tenkej vrstve a v smere drevených vlákien. Olej sa nanáša štetcom z prírodných vlákien, ktoré nezanechávajú viditeľné ťahy po štetci. Doba schnutia je závislá od teploty a vzdušnej vlhkosti a medzi jednotlivými nátermi je treba nechať predchádzajúca vrstvu dôkladne vsiaknuť – najlepšie cez noc.

Včelí vosk

Aplikácia včelieho vosku je určená skôr pre nábytok umiestnený na krytej terase. Voskovaním získa drevo zamatovo hladký vzhľad. Nanáša sa mäkkou handričkou jemnými kruhovými pohybmi medzi vlákna, v rovnomerne rozloženej vrstve. Pozdĺžnymi pohyby sa potom vosková vrstva vyhladí. Pre dôkladné ošetrenie stačia štyri až päť vrstiev. Dôležité je pracovať v smere vlákien,  neponáhľať sa a každú ďalšiu vrstvu nechať minimálne cez noc zaschnúť. Aj vosk je potrebné nanášať na čistý povrch.

About author

Related articles