Viete aký je rozdiel medzi štandardnou a americkou hypotékou ?

26. januára 2021 zaujímavosti 1311 Views
Viete aký je rozdiel medzi štandardnou a americkou hypotékou ?

Ak máme v pláne vziať si hypotéku na stavbu domu, mali by sme vedieť, že je viac variant pokiaľ si chceme vybrať tú správnu, v rámci našich možností.

Najčastejšie sa rozhodujeme medzi :

  • Americkou (bezúčelovou) hypotékou
  • Štandardnou (účelovou) hypotékou

Americká hypotéka

Je to bezúčelový hypotekárny úver a ten je zabezpečený nehnuteľnosťou. Je to voľnejšia forma, ktorá nám umožňuje si požičať peniaze, ale tiež je drahšia. Taktiež je možné, si túto hypotéku vziať na dlhšiu dobu. V každej banke môžeme dostať inú čiastku z hodnoty objektu, na ktorý si ideme požičať.

Pokiaľ si požičiame peniaze takouto formou, nie je dôležité, aby boli peniaze použité práve na kúpu nehnuteľnosti. Môžeme si za tie peniaze kúpiť využiteľné zariadenie, ale nič sa nestane pokiaľ si spravíme radosť a kúpime nejaký luxusný designový nábytok.  

Štandardná hypotéka

Táto hypotéka je účelová a môžeme ju použiť len na daný účel. Jedna z podmienok banky je, že bude úver zabezpečený nehnuteľnosťou. Vybavenie tohto úveru je o niečo ťažšie a nie je to tak voľná forma, keďže musíme banke striktne zdokladovať účel využitia úveru. Môžu nám poskytnúť maximálne 70% z hodnoty nehnuteľnosti.

Peniaze požičané touto formou, je možné využiť za účelom kúpy nehnuteľnosti, výstavby nehnuteľnosti, alebo rekonštrukcie objektu.

Základné rozdiely v týchto dvoch hypotékach sú :

  1. Úrokové sadzby :

pri klasickej hypotéke sú sadzby od 3% do 5%

pri americkej hypotéke od 3% do 6%.

  • Účelovosť hypotéky :

klasická hypotéka je účelová a pri požičaní máme menej možností na čo môžeme peniaze použiť

americká hypotéka je bezúčelová a voľnejšia.

  • Štátny príspevok pre mladých :

pri americkej hypotéke, nemáme nárok na takýto príspevok

pri klasickej hypotéke to je možné pokiaľ spĺňame určité podmienky.

V každom prípade sú určité výhody a nevýhody. Každý z nás je v inej situácií, preto sa nedá presne určiť, kto by mal po akej hypotéke siahnuť.  Avšak je dôležité, aby sme si pred tým, než spravíme akékoľvek rozhodnutie, všetko poriadne naštudovali.

Zvážili naše možnosti, potreby. Ak sa už rozhodneme pred druh hypotéky, je potrebné dôsledne zvážiť, akú banku si vyberieme. Dostatok informácií, nám môže pomôcť, rozhodnúť sa správne.             

About author

Related articles