Najlacnejšie PZP

18. marca 2019 Poisťovne 92 Views
Najlacnejšie PZP

Úlohou tohto príspevku je priblížiť vám jednu zo základných povinností dospelého človeka, a tým je PZP poistenie, pokiaľ samozrejme vlastní nejaký dopravný prostriedok. Dozviete sa aj to, na aké vozidlá sa tento zákon aplikuje, ale aj to, aké možnosti sa vám v tejto oblasti ponúkajú v prípade vestníka verejného obstarávania. Potešujúcou správou pre každého, kto nemá peniaze na rozhadzovanie je to, že vám povieme, kde konkrétne nájdete tú najlepšiu ponuku. Najlacnejšie PZP je vám dostupné online, a to jediným klikom. Stačí, ak si kliknete na označený slovný výraz a skoro okamžite zistite, ktorá možnosť je pre vás tá najvýhodnejšia.

Prečo ide o povinnosť?

Zákonné poistenie motorových (niekedy aj nemotorových) vozidiel je povinné hneď z viacerých dôvodov. Snaží sa vám pomôcť v prípade ak ste poškodený, ale aj ak ste vinník v škodovej udalosti alebo dopravnej nehode. Kým toto nariadenie nebolo riadne nastolené, vinníci zvykli z miesta udalosti utiecť. Nanešťastie sa to stáva aj dnes, hoci v oveľa menšej miere. Za útekom bolo väčšinou to, že vinníci si predstavili, koľko by museli za spôsobenú udalosť poškodeným zaplatiť.

Už aj to najlacnejšie PZP vám však dodáva istotu v tom, že škody nemusíte platiť z vlastného vrecka. Samozrejme, pokiaľ ste ich nespôsobili sebe, na to by bolo potrebné mať uzatvorené havarijné zabezpečenie. Každému poškodenému zaplatí škody vaša poisťovňa. Minimálne hodnoty preplatenia určuje zákon a väčšina poisťovní sa nimi riadi, hoci sú aj také, ktoré ponúkajú rozšírené poistné krytie. Pri poškodení na zdraví je poistná suma 5 miliónov eur a pri materiálnych škodách je to do 1 milióna eur.

Koho sa to týka?

Uzatvoriť si poistenie sa týka každého majiteľa či už motorového alebo nemotorového vozidla. Pod nemotorovým vozidlom sa rozumie také, ktoré potrebuje byť ťahané motorovým, teda rôzne prípojné vozidlá (prívesný vozík, obytný príves atď.), teda nie bicykel. Takisto sa povinnosť netýka len áut, ktoré sú v premávke dennodenne. Ale aj takých, ktoré majú prístup na vozovku len zriedkavo, ale svojou prevádzkou vedia spôsobiť poškodenie. To sa týka rôznych pracovných či poľnohospodárskych strojov, vysokozdvižných vozíkov atď. Ako základné pravidlo by sme mohli uviesť, že toto zabezpečenie je nutné na všetky vozidlá s nutnou technickou kontrolou. Viac vozidiel s touto povinnosťou vám konkretizuje zákon o povinnom zmluvnom poistení. V prípade štátnej správy netreba zabúdať na aktuálne verejné obstarávanie na príslušnom vestníku.

Najlacnejšie PZP a jeho cena online

Ako sme už v úvode naznačili, nie každý si môže dovoliť súhlasiť s prvou ponukou. Z toho dôvodu sme aj ihneď naznačili kde zoženiete to najlacnejšie PZP na vaše auto a že najrýchlejšie to bude online. Daná stránka vám totiž urobí presné porovnanie ponúk viacerých poisťovní ako napr.:

  • Allianz,
  • Axa,
  • Onlia,
  • Union,
  • Kooperativa atď.

Všetko na základe vami zadaných údajov, ktoré je pre správne výsledky potrebné vypísať. Na pomoc si vezmite technický preukaz vozidla, prípadne váš vodičský preukaz. Výšku poistného povinného zmluvného poistenia totiž neovplyvňujú len informácie o danom dopravnom prostriedku, ale aj o jeho majiteľovi. Napr. ako dlho má už vodičské oprávnenie, ako dlho jazdí bez nehôd, či má deti do 15 rokov atď.

Po tom, čo online formulár vypíšete, do niekoľkých sekúnd sa vám zobrazí porovnanie PZP, v ktorom nájdete aj to najlepšie a najlacnejšie pre vás. Kalkulačka na výpočet cien je úplne bezplatná a nezáväzná. To znamená, že ak si urobíte porovnania, nemusíte si hneď nejakú ponuku vybrať. Ak ste si však nejakú zvolili, stačí si na ňu kliknúť, doplniť ešte niekoľko údajov o vás a tým o ňu požiadate.

Do niekoľkých sekúnd na vašu mailovú adresu obdržíte mail, ktorý bude obsahovať návrh a podmienky poistnej zmluvy, údaje na zaplatenie a 30-dňovú bielu kartu. Poistné sa snažte zaplatiť čím skôr, aby ste nejazdili bez povinného zmluvného poistenia, čo by vám mohlo spôsobiť vysoké pokutovanie. Po zaplatení vám poisťovňa na vašu domácu adresu zašle originál bielu a zelenú kartu.

Kvalita sa nerovná cena pri povinnom zmluvnom poistení

Ak vám nezáleží až tak na tom, že cena musí byť najnižšia, ale chcete možno lepšie krytie, tak aj v tom vám online kalkulačka pomôže. V praxi to býva tak, že najlacnejšie PZP pokrýva len tie základné udalosti, ktoré stanovuje zákon. Ak by ste si zvolili produkt možno o 5-10 eur drahší, mohli by ste už mať kryté aj niektoré havarijné riziká, ktoré samostatne stoja aj stovky eur. Preto si vždy predtým, ako o niektorú ponuku definitívne požiadate, dobre naštudujte poistné krytie. Možno sa vám viac oplatí práve to PZP, ktoré je síce o pár eur drahšie, no v kolíznej situácii vám aj viac pomôže. Ak však viete, že to potrebovať nebudete, najlacnejšia možnosť môže byť pre vás zároveň aj tou najlepšou.

Sankcie za nedodržanie tohto zabezpečenia

Pokiaľ radi riskujete a nevadí vám prísť o stovky, ba až tisícky eur, tak sa o túto časť článku zaujímať nemusíte. A tí, ktorí na zbytočne vysoké pokuty nemajú, nech čítajú ďalej. Neuzatvorenie PZP na motorové / nemotorové vozidlo spôsobí, že policajná hliadka vám pri jeho kontrole môže udeliť až niekoľko stoeurovú pokutu. Tým sa však vec nekončí. Ak sa to dozvie aj Okresný úrad, ten vám môže udeliť ďalšiu, niekoľkonásobnú pokutu vo výške 3 330 eur. Táto vás môže postihnúť aj niekoľko rokov po tom, čo ste reálne jazdili bez platného zákonného poistenia. Dokonca ani nevedomosť toho, že platnosť vašej bielej karty už skončila vás pred policajnými hliadkami či úradmi neospravedlňuje. To, že peniaze nemáte, nebude nikoho zaujímať. Pretože svojim počínaním ste ohrozili bezpečnosť cestnej premávky.

Ak s autom bez poistenia spôsobíte dopravnú nehodu alebo inú škodovú udalosť, asi tušíte, čo bude nasledovať. Všetky spôsobené škody budete musieť hradiť z vlastného vrecka bez nároku na finančnú pomoc. Iba ak zo strany bankových inštitúcií.

Z článku ste sa mohli dozvedieť, kde a ako zohnať to najlacnejšie PZP na trhu, čo vám dosvedčí aj iný príspevok. Online žiadanie je to najrýchlejšie, najjednoduchšie a finančne najúspornejšie, pretože ihneď vidíte, že na rovnakom produkte môžete ušetriť až stovky eur. Do 10 minút si môžete vybaviť úplne všetko a hneď aj jazdiť v súlade so zákonom. Či poznáte ešte lepší spôsob?

About author

Related articles

%d blogerom sa páči toto: